Jest dość specyficznym stanem, do którego dochodzi w związku z trwałym wzrostem liczby czerwonych krwinek we krwi oraz wyższym stężeniem hemoglobiny. Czerwienica sprawia, że krew staje się bardziej lepka, a pacjent musi borykać się z takimi problemami, jak przekrwienie tkanek oraz poszczególnych narządów. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości?
Skąd biorą się takie problemy?
Czerwienica to choroba krwi, która może się wiązać z nieprawidłową pracą hormonów lub z problemami związanymi z obiegiem płynów ustrojowych. W przypadku czerwienicy wtórnej, często głównym problemem okazują się choroby nerek lub wątroby. Problem ten może się rozwijać również w związku z takimi chorobami, jak choroby serca i płuc.
Jakie symptomy mogą świadczyć o czerwienicy?
Ta choroba krwi wiąże się z licznymi dolegliwościami, które mogą poważnie utrudnić życie pacjentowi. Wprawdzie objawy mogą być tu dość zróżnicowane, w wielu przypadkach pojawiają się jednak takie problemy, jak zaczerwienienie skóry, przyrost wagi oraz obrzęki. Apatia, problemy z oddawaniem moczu, bóle głowy oraz duszności są kolejnymi sygnałami, których nie można ignorować.
Jak walczyć z tą chorobą?
Leczenie czerwienicy uzależnione jest od tego, jaką formę przybrała choroba oraz jakie czynniki wpłynęły na jej rozwój. W większości przypadków walka o powrót o zdrowie pacjenta polega na podawaniu mu przez dłuższy czas odpowiednich leków oraz na okresowym upuszczaniu krwi. W chwili, gdy do rozwoju czerwienicy przyczyniły się inne choroby, podstawą staje się walka ze schorzeniem pierwotnym.
Źródło: https://econatural.pl/