Dziś coraz częściej słyszy się o chorobie Hashimoto. To choroba, która zaburza pracę niewielkiego, ale bardzo istotnego dla organizmu gruczołu, czyli tarczycy.
Jak żyć po zdiagnozowaniu u nas Hashimoto? Czy choroba Hashimoto jest uleczalna?
Hashimoto – co to za choroba?
Pod nazwą Hashimoto kryje się przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, czyli dotyczy zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego organizmu.
W przypadku choroby Hashimoto nieprawidłowość polega na tym, że układ immunologiczny niejako chroni człowieka przed jego własną tarczycą, rozpoznaje ą jako wroga, więc produkuje przeciwciała. To właśnie ich działanie powoduje zapalenie tarczycy, tym trudniejsze do rozpoznania, że zapalenie to jest bezbolesne. Gruczoł powoli niszczeje, co powoduje spadek produkcji hormonów.
Hashimoto – jak żyć z chorobą?
Pacjenci z chorobą Hashimoto skarżą się na ciągłe uczucie zimna, przewlekłe zmęczenie, niskie ciśnienie, a także zaburzenia pamięci czy nawet depresję. U kobiet choroba objawia się czasami zaburzeniami miesiączkowania i może powodować bezpłodność.
Te objawy występują powszechnie i mogą być oznaką wielu innych schorzeń. Jeśli więc odczuwamy podobne dolegliwości warto zrobić badania hormonalne, które sprawdzą czynność tarczycy, czyli stężenie TSH we krwi. Czasami konieczne jest wykonanie również USG tarczycy, które pozwoli określić rozmiar tarczycy.
Więcej artykułów o medycynie, dolegliwościach i chorobach znajdziesz w serwisie: https://prebiotic.pl/.
Hashimoto – czy wyleczenie jest możliwe?
Zła wiadomość jest taka, że choroba Hashimoto nie jest uleczalna i jeśli na nią zachorowaliśmy, to będzie nam już towarzyszyła przez całe życie. Leczenie gruczołu polega na przyjmowaniu brakujących hormonów, które przywrócą prawidłowe TSH.
I choć choroba nie jest uleczalna, to podjęte leczenie może całkowicie zlikwidować objawy i pozwolić na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.