Ciąża to wyjątkowy stan, który jednocześnie stanowi spore wyzwanie dla organizmu kobiety. W trakcie jej trwania, będąc pod opieką lekarza, powinna zatem przejść szereg różnego typu badań. Może się zdarzyć, że w trakcie jednego, otrzyma informację o stwierdzeniu obecności białkomoczu. Jak się wykrywa białkomocz, jakie są jego objawy i potencjalne przyczyny tego stanu?
Jak wykrywa się białkomocz w ciąży?
Jednym z podstawowych badań, na które kobieta powinna zgłaszać się regularnie w trakcie całej ciąży, jest badanie ogólne moczu. Sama obecność białka w moczu nie jest od razu stanem patologicznym w ciąży. Wręcz przeciwnie – zmiany w nerkach podczas ciąży powodują, że u wielu kobiet mamy do czynienia z fizjologicznym białkomoczem. Natomiast istotna jest jego ilość – w warunkach prawidłowych jest ona naprawdę niewielka. Warto pamiętać również o tym, że białkomocz nie jest chorobą, a objawem ewentualnych nieprawidłowości w organizmie. Tym samym leczenie związane jest z terapią choroby podstawowej, przez którą do białkomoczu dochodzi.
Objawy białkomoczu
Bez względu na to, czy mowa o pacjentce w ciąży, czy osobie w każdym innym stanie fizjologicznym, objawem białkomoczu możliwym do zaobserwowania jest nadmierne pienienie się moczu. W zasadzie pozostaje ono jedynym takim symptomem, ponieważ zazwyczaj przebiega on bezobjawowo i zostaje wykryty przy okazji innych czynności diagnostycznych czy wykonywania badań profilaktycznych.
Przyczyny białkomoczu w ciąży
Jedną z przyczyn białkomoczu w ciąży (i nie tylko) może być infekcja dróg moczowych. Taką możliwość zwykle weryfikuje się w pierwszej kolejności, ponieważ to dość popularna przypadłość wielu kobiet.
Białkomocz towarzyszy również nadciśnieniu tętniczemu, które może rozwijać się kobiet w ciąży (tzw. nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą).
Jedną z przyczyn obecności sporej ilości białka w moczu jest także groźne zatrucie ciążowe, czyli inaczej gestoza. Do objawów zatrucia ciążowego zalicza się nadciśnienie tętnicze, białkomocz, a także wystąpienie uogólnionych obrzęków, obejmujących twarz, kończyny górne i dolne, a także brzuch. Symptomy te nie ustępują po czasie odpoczynku czy regenerującym wypoczynku nocnym.
Białkomocz może także towarzyszyć różnego typu chorobom kłębuszków nerkowych, zespołowi nerczycowemu, nowotworom, cukrzycy czy zespołowi hemolityczno-mocznicowemu.
Nieprawidłowości składu moczu w przebiegu chorób rzadkich
Białkomocz towarzyszy także różnego typu schorzeniom rzadkim, których diagnostyka jest żmudnym procesem, czasem trwającym nawet wiele lat. Misją Fundacji Saventic jest zwiększanie świadomości istnienia takich chorób, a także umożliwienie uzyskania szybszej diagnozy. Każdy, kto podejrzewa u siebie chorobę rzadką, może skorzystać z jej bezpłatnej pomocy. Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie https://www.fundacjasaventic.pl/.