Maliny kojarzą nam się z latem, ciepłem i słodkimi deserami. To owoce, których smakowi i aromatowi trudno się oprzeć. Wiele osób, chcąc cieszyć się ich smakiem również w zimie, robi z nich przetwory, głównie sok. Jest on sodki i idealnie pasuje do herbaty. Jednak oprócz walorów smakowych, jest on również lekarstwem. O leśniczych właściwościach soku malinowego pisze również strona alegazeta.pl
Lecznicze właściwości
Sok malinowy jest bardzo często stosowany w okresie przeziębienia i grypy. Działa rozgrzewająco, napotnie, bakteriobójczo oraz obniża gorączkę, dzięki zawartym w nim kwasowi salicylowemu i olejkom eterycznym. Jednak to tylko mała część z jego leczniczych właściwości.
Sok malinowy zapobiega miażdżycy, reguluje ciśnienie krwi oraz wzmacnia serce. Jest to zasługa zawartych w nim potasu, wapnia oraz magnezu. Związki żelaza i miedzi wpływają na odporność, a zawarte w ni antyutleniacze przeciwdziałają chorobom nowotworowym. Natomiast zawarte w soku malinowym garbniki, zwalczają bakterie i są pomocne w walce z biegunką.
Substancja bogata w pektyny i kwasy organiczne wspomaga pracę układu pokarmowego, jest pomocna w procesie odchudzania i pozbywaniu się toksyn z organizmu. Zawiera również beta-karoten, biotynę i luteinę odpowiedzialne kolejno za piękną skórę, zdrowe włosy i paznokcie oraz ostrość widzenia
Co szczególnie docenią panie, sok malinowy pomaga opóźniać procesy starzenia. Ponadto usprawnia działanie układu nerwowego oraz układu krążenia.
Słodka aspiryna
Sok malinowy nie bez powodu nazywany jest naturalną aspiryną. Zawdzięcza to zawartym w jego składzie salicylanom, które mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Oprócz tego, w skład soku malinowego wchodzi cyjanidyna, będąca przeciwutleniaczem o właściwościach przeciwzapalnych. Dzięki czemu z powodzeniem może zastąpić nie tylko aspirynę, ale również witaminę C w tabletkach. Pomaga również zapobiegać cukrzycy i wzmacnia naczynia krwionośne.
Warto podawać sok malinowy zwłaszcza osobom starszym, zmagającym się z chorobą wieńcową, ponieważ wchodzące w jego skład salicylany obniżają ciśnienie krwi, a przy tym zmniejszają ryzyko powstania zakrzepicy. Substancja ma bardzo korzystny wpływ na serce. Zapobiega udarom, zawałom oraz miażdżycy.